Get the most out of your test prep. Get results.

Personalized Instruction

My teaching approach is simple: I deliver the information that you need, in a way that you can understand and use it. Because every student learns differently, I will personalize my instruction to meet your specific learning needs. I will identify any gaps in your foundational knowledge, and help you to grow and strengthen your skills related to those areas.  My instruction on the SAT, ACT, GRE, and GMAT goes far beyond strategies and test-taking tricks.  I work to get you lasting, meaningful results.  Period.

Winning Strategies

I will teach you the skills and strategies that will help you to reach your best score. Together, we will identify patterns within each section of the SAT, ACT, GRE, or GMAT, learn the best approaches to each type of test question, increase your test-taking endurance, and practice some helpful methods for finding the correct answer when you're stuck.  Simply put- I will show you how to win on your test!

Take your results with you.

My test prep tutoring is designed to equip students with the knowledge and skill set that will serve them far beyond test day. I will help you to become a smarter, more confident, and better critically-thinking student. Period. You'll continue to see the positive effects of our work together in all of your future academic pursuits.

Please reload

Choose the option that works for you:

Private Test Prep Tutoring

  • Individualized, focused attention

  • Fully-customized curriculum

  • All review materials included

  • Access to official, full-length practice exams

  • Complete your entire test prep in a one-on-one format, or add-on private sessions to compliment another test prep option

$99/hr.

 Semi-Private Test Prep Tutoring

  • Prep with friends, classmates, or colleagues

  • Curriculum can be adjusted to fit group members' needs

  • All review materials included

  • Access to official, full-length practice exams

 

      

   2 students .... $75/hr., per student

 

3-4 students .... $60/hr., per student